Flamingo nXt

Renderovací modul pro Rhino. Jednoduché nastavení, rychlé a kvalitní výsledky, česká lokalizace.

Popis

S Flamingem nXt můžete ze svých 3D modelů snadno vytvářet fantastické obrázky, které vypadají jako živé. Flamingo nXt nabízí vysoce kvalitní řešení vizualizací v prostředí Rhina. Další výhodou je česká lokalizace uživatelského rozhraní.

Flamingo nXt je nový renderovací modul pro Rhinoceros

Interiér z Flaminga nXtSnadno se používá

S Flamingem nXt nemusíte být profesionální grafik, abyste získali rychlý a kvalitní výsledek. Nastavíte materiály a osvětlení, stisknete tlačítko Render a nXt provede simulaci. Na rozdíl od mnoha jiných renderovacích modulů je zde pouze velice málo ovládacích prvků.

Vychází z fyziky

nXt vytváří realistické výsledky simulací šíření světla ve vašem modelu. Do simulace lze snadno začlenit nepřímé osvětlení i komplexní odraz a lom světla. S minimálním nastavováním snadno zvládnete renderování interiéru a exteriéru, HDRi osvětlení a mnoho dalších renderovacích technik.

Flamingo nXt - skleničky s vínemJe rychlé

nXt využívá efektiví a moderní technologii ray-castingu, díky které přináší rychlé výsledky. Všechna jádra procesorů jsou automaticky využita současně. Obrázky se během času postupně zkvalitňují.

Nabízí mnoho doplňků

Editor obrázků s podporou více osvětlovacích kanálů

Editor 3D rostlin

Podporu renderovacích farem

Rozsáhlé knihovny (rostliny, materiály, HDRi mapy)

... a mnoho dalšího.

 

Flamingo nXt - dózy

Funkce

Postupné zjemňování

Flamingo nXt obsahuje kompletně nový renderovací algoritmus. Díky využití metody víceprůchodového zjemňování nXt umožňuje dosahovat pokročilejších renderovacích efektů, aniž by uživatelské rozhraní bylo zahlceno komplikovaným nastavením. Na následující animaci vidíte postupné zjemňování scény (vyčkejte úplného načtení obrázku).

Flamingo nXt - postupné zjemňování

nXt vám poskytne rychlou odezvu již v prvních průchodech. V pozdějších průchodech se budou zjemňovat pokročilé efekty jako je nepřímé (odražené) světlo, měkké stíny nebo rozostřené odrazy.

Další výhodou postupného zjemňování je to, že renderování můžete kdykoliv přerušit. Po přerušení renderu můžete v reálném čase upravovat expozici a světelné kanály. Poté můžete pokračovat ve výpočtu od bodu, kde jste renderování přerušili.

Přednastavené osvětlení

nXt obsahuje čtyři přednastavená světelná prostředí. Jsou to předvolby Studio, Exteriér, Interiér denní světlo a Umělé osvětlení. Tyto předvolby výrazně zkracují dobu nutnou pro nastavení osvětlení scény a přípravu scény pro renderování. Předvolby také automaticky nastaví hodnoty oblohy, slunečního svitu, umělého osvětlení a efektů nepřímého světla. Přepínáním mezi předvolbami můžete scénu počítat s různými světelnými náladami.

Flamingo nXt - přednastavení osvětlení

Výhody přednastaveného osvětlení:

  • měkké stíny se počítají automaticky
  • vyýpočet nepřímého osvětlení dramaticky zvyšuje reálný vzhled obrázku
  • automatický výpočet denního osvětlení podle předvoleb

HDRi -světelné mapy prostředí

nXt nově podporuje světelná prostředí z reálného světa v podobě takzvaných HDRI map prostředí. HDRI mapa prostředí nastaví kompletní, fyzikálně přesné osvětlení a odrazy okolí.

Flamingo nXt - HDRi osvětlení

Na webu můžete najít tisíce nejrůznějších HDRI map. Níže vidíte několik HDRi prostředí, které jsou dostupné k bezplatnému stažení na stránkách Food4Rhino:

Flamingo nXt - HDRi mapy na webu

Označení objektů za světelné zdroje

S Flamingem nXt můžete označit jakoukoliv geometrii Rhina za světelný zdroj. To vám usnadní nastavování světelných zdrojů a umožní vám to vytvářet kreativnější scény.

Flamingo nXt - označení objektů za světla

Skutečné instance bloků

Rozsáhlé modely se vždy renderovaly s velkými obtížemi. S Flamingem nXt ale nyní můžete renderovat třeba divadla s tisíci sedadel nebo lesy s desítkami tisíc stromů! Instance bloků šetří paměť, protože identické bloky jsou v paměti pouze jednou, další jsou pouze virtuální kopie. Jakékoliv kopie (instance) originálu tedy nezabírají žádnou paměť navíc.

Flamingo nXt - instance bloků

Nové materiály

Nové Flamingo nXt přináší také zcela novou definici materiálů. Nad nastavením materiálů máte nyní daleko větší kontrolu, takže můžete vytvářet mnohem širší paletu typů povrchů.

Odrazy (reflexe)

nXt počítá odrazy zcela novým způsobem. S parametry jako Fresnel a Ostrost můžete vytvářet mnoho typů zajímavých lesklých materiálů.

Flamingo nXt - odrazy

Průhlednost

Tato materiálová vlastnost byla rovněž vylepšena. Již u obyčejného skla bude průhlednost a odrazy mnohem dynamičtější. Přidány byly také efekty rozptylu a pohlcení zvětla, rozkladu světla a sytosti. Tyto volby jsou skvělé pro tvorbu drahokamů a jiných materiálů s vysokou hodnotou indexu lomu.

Flamingo nXt - průhlednot

Podpora pokročilých textur

Nyní můžete vytvářet pokročilé vícevrstvé materiály. Realistického vzhledu povrchů můžete dosahovat pomocí normálových map, displacement map a map odlesků. Jednotlivé části vzorů látky na obrázku níže mají různou výšku, míru odlesků i hrbolatost - všechny tyto vlastnosti jsou řízeny příslušnými texturami.

Flaimngo nXt - pokročilé textury

Kombinací různých vrstev textur můžete vytvořit široký rozsah atraktivních materiálů.

Flamingo nXt - pokročilé vícevrstvé materiály

Displacement mapy

Nyní je podporován také skutečný displacement mapping. Model je skutečně prostorově přetvořen na základě textury (obrázku). Tato funkce je neocenitelná pro situace, kdy mapy hrbolatosti nestačí, protože jsou ve skutečnosti pouze optickým, nikoliv prostorovým efektem - například plastické kamenné zdi, koberce atd. Uvědomte si ale, že tento efekt prodlužuje výrazně dobu výpočtu.

Flamingo nXt - displacement mapping

Světelné kanály

Silným nástrojem Flaminga nXt je možnost vkládat světelné zdroje do kanálů. Tyto kanály lze po ukončení nebo přerušení výpočtu upravovat a měnit tak v reálném čase jas jednotlivých světel. Díky tomu můžete výrazně měnit světelné podmínky ve scéně, aniž byste ji museli znovu renderovat. Níže vidíte vliv změny ve světelných kanálech na vzhled vyrenderovaného obrázku.

Flamingo nXt - světelné kanály 1

Flamingo nXt - světelné kanály 2

Flamingo nXt - světelné kanály 3

Flamingo nXt - světelné kanály 4

Kaustika

Kaustickými efekty nazýváme nepřímé světlo, které je odraženo z lesklých ploch nebo které projde průhlednými plochami (hezky česky jim říkáme "prasátka"). Ve Flamingu se kaustické efekty díky víceprůchodovému efektu postupně s časem automaticky zjemňují.

Flamingo nXt - kaustika

Tonální operátor s vyvážením histogramu

Nový tonální operátor umožňuje:

  • tvořit dynamičtější obrázky
  • zvýšit sytost barev
  • vyvážit histogram obrázku

Pomocí histogramu můžete například rychle upravit světlé a tmavé oblasti obrázku a zvýšit tak jeho dynamický rozsah. Tato nastavení lze provádět s náhledem v renderovacím okně v reálném čase.

Flamingo nXt - tonální operátor

Renderovací farma

Při renderování využijte společnou sílu více počítačů. Renderovací farmu můžete využít ke konfiguraci libovolného počtu počítačů. při renderování bude farma rozdělovat výpočet mezi počítače v síti a využije všechna dostupná jádra CPU.

Flamingo obsahuje farmu, která obsluhuje dva počítače. Aktualizací farmy na plnou verzi získáte možnost konfigurovat neomezený počet počítačů.

Postup

Je to tak jednoduché! Žádný export, vše děláte jednoduše v Rhinu:

1. Otevřete svůj model v Rhinu. Flamingo nXt běží kompletně v Rhinu.

Flamingo nXt - postup 1 - otevření modelu

2. Jediným kliknutím vyberte schéma osvětlení, které nejlépe vyhovuje vaší scéně.

Flamingo nXt - postup 2 - volba osvětlení

3. Přetáhněte materiály na objekty myší z rozsáhlé knihovny.

Flamingo nXt - postup 3  - definice materiálů

4. Nastavte pohled, který chcete renderovat.

Flamingo nXt - postup 4 - volba pohledu

5. Spusťte render v Rhinu. Nemusíte nic exportovat do žádného jiného programu.

Flamingo nXt - postup 5 - render

6. Za pár sekund na prvním průchodu uvidíte, zda je vše nastaveno tak jak má být.

Flamingo nXt - postup 6 - první průchod

7.Nechejte renderovat tak dlouho, až se projeví jemné efekty. Na běžném notebooku stačí obvykle méně než 30 minut.

Flamingo nXt - postup 7 - finální obrázek

 

Odkazy

Domovská stránka Flaminga nXt

Domovská stránka programu Flamingo nXt.

 

Demoverze Flaminga nXt

Na této stránce si můžete zdarma stáhnout demoverzi Flaminga nXt, správce plovoucícj licencí Zoo nebo správce síťového výpočtu Farm.

Komunitní web Flaminga nXt

Na tomto webu nejdete výuková videa, galerie obrázků a zejména diskusní fórum, ked můžete hledat odpovědi na své otázky, diskutovat s vývojáři o chybách a navrhovat nové funkce a vylepšení, která byste ev Flamingu nXt rádi viděli.

Koupit na 3Dshop.cz

Oborová řešení

DIMENSIO nabízí kompletní oborová řešení pro práci ve 3D na platformě modelovacího programu Rhinoceros a jeho zásuvných modulů.