Vizualizace

Popis

Naše společnost patří již řadu let mezi dodavatele nejkvalitnějších fotorealistických vizualizací v oblasti architektury a designu. Stovky námi realizovaných projektů sahají od drobných šperků a produktového designu přes rodinné a bytové domy až po satelitní města a velké technologické celky.

Architektům, designérům, šperkařům a dalším profesím nabízíme své služby v těchto oblastech:

  • interiéry rodinných domů, obytných komplexů a obchodních prostor
  • exteriéry rodinných domů, obytných komplexů, satelitních měst a obchodních prostor
  • vizualizace 01 - architektura

  • vizualizace produktů, výrobků, strojů...
  • vizualizace 03 - design

    Průhled do toneru

  • zákresy do fotografií, animace

Při tvorbě vizualizací vycházíme z libovolných podkladů - načítáme 2D výkresy ve formátech DWG, DXF, DGN a dalších, loga a křivky umíme načíst ve formátech AI nebo PDF. Načteme rovněž širokou paletu 3D modelů, od polygonových formátů po hladké plochy.

Při modelování a tvorbě vizualizací můžeme vycházet také z fotografií nebo ručních skic. Výsledkem může být samostatná vizualizace objektu, zákres modelu do fotografie nebo animace či interaktivní prezentace projektu.

detailní model

detail

Při modelování věnujeme pozornost i těm nejjemnějším detailům. 3D model pak vizualizujeme v nejmodernějších programech současnosti, které simulují fyziku reálného světa a optiku zrcadlovky tak věrně, že výsledek je prakticky nerozeznatelný od fotografie, pořízené za stejných světelných podmínek jako vizualizace. Svůj model či projekt tak můžete prezentovat v nejvyšší možné kvalitě, bez nutnosti nákladné výroby a focení prototypů.

Fotorealisticky lze ztvárnit i věci běžně nereálné - například různé průhledy dovnitř mechanismů a sestav.

Postup

Na počátku všeho byl - 2D výkres...

2D výkres

...který rostl do prostoru a sílil...

2D výkres v 3D prostoru

...až se z něj pomalu stal 3D model.

prvnotní 3D model

Zpočátku byl neduživý,

3D model v průhledném zobrazení

bledý jako stěna,

3D model ve stínovaném zobrazení

ale potom se nám začal vybarvovat...

3D model v renderovaném zobrazení včetně materiálů a textur

aby vám nakonec vykvetl před očima do nebývalé krásy.

Kryocentrum 01

Kryocentrum 02

Kryocentrum 03

Kryocentrum 04

Kryocentrum 05

Kryocentrum 06

Kryocentrum 07

Kryocentrum 08

Nové trendy

Nové trendy ve vizualizaci

Pokud si myslíte, že ve vizualizace již bylo vše vymyšleno a už se budou pouze zrychlovat výpočty díky silnějšímu hardwaru, tak jste na omylu - silnější hardware totiž umožňuje vznik zcela nových renderovacích systémů s možnostmi, na které jste se dříve ani neodvážili pomyslet.

Renderování v reálném čase - nemožné se stává skutečností

KeyShot - renderování v reálném časeDříve zcela nepředstavitelná věc se nyní stala skutečností díky programu KeyShot, který vlastně definuje zcela novou kategorii výpočtu digitálních obrázků - renderování v reálném čase. Odstraňuje veškeré potíže s osvětlováním, tvorbou materiálů a s nastavováním desítek těžko pochopitelných parametrů, jako je tomu u jiných renderovacích programů. Program se v podstatě skládá z jednoho okna se šesti malými záložkami. Nahrajete model (resp. spustíte renderování přímo z nějaké hostitelské aplikace, třeba z programu Rhinoceros), přetáhnete na různé části modelu náhledové kuličky materiálů z knihovny, nahrajete obrázek, který bude osvětlovat scénu (jedná se o speciální obrázky ve formátu HDRI, které v sobě kromě barevnosti nesou také informaci o světelné energii v místě, kde byly pořízeny), nahrajete případně statický obrázek do pozadí (například fotografii krajiny, do které vložíte 3D model automobilu - a to je vše. S plně vyrenderovanou scénou pohybujete v reálném čase myší a během této manipulace se scéna vykresluje v nižším rozlišení. Jakmile pustíte tlačítko myši, začne se scéna okamžitě zjemňovat a za pár sekund je již vyčištěná. Můžete si udělat screenshot aktuálního stavu scény a nebo si můžete vyrenderovat statický obrázek ve vyšším rozlišení. Program KeyShot je znamenitou volbou pro průmyslové designéry, architekty, strojaře, modeláře a všechny nadšence, kteří chtějí vytvářet perfektní obrázky bez složitého nastavování různých parametrů a hodnot, které je od vizualizací dokážou často spolehlivě odradit.

Fyzikálně korektní render

Fyzikálně korektní obrázek z fryrenderuDalší novou oblastí renderování, která přichází na scénu díky neustále se zvyšující rychlosti procesorů, je tzv. unbiased rendering, fyzikálně korektní renderování. Výpočetně náročné algoritmy nepočítají obrázek „synteticky" jako ostatní renderovací programy, ale vyjadřují světlo pomocí fyzikálních rovnic. Výsledkem je pak dokonalý obrázek, který je přesnou simulací chování světla ve skutečném světě. Příkladem fyzikálně korektního renderovacího programu je Fryrender. Výhodou této technologie je, že nemusíte prakticky nic nastavovat a to málo, co nastavujete, má adekvátní oporu v reálném světě - světelné zdroje definujete ve wattech a kamera simuluje optiku skutečné zrcadlovky. Během a po ukončení výpočtu máte navíc možnost měnit v reálném čase intenzity světelných zdrojů, případně je můžete úplně vypínat, se všemi důsledky, které to na scénu bude mít - včetně stínů nebo odrazů v reflexních objektech. Delší doba výpočtu je tak vyvážena tím, že prakticky není nutné dělat testovací rendery a ladit parametry a osvětlení. Pokud je fasáda ve vizualizaci přesvícená, jednoduše snížíte jas oblohy nebo snížíte hodnotu ISO filmu a během nebo i kdykoliv po ukončení výpočtu. Odezva je přitom okamžitá. Další příjemnou vlastností je, že výpočet lze kdykoliv přerušit, obrázek uložit a později ve výpočtu pokračovat. Renderování probíhá formou zjemňování obrázku (odstraňování šumu) a je to teoreticky nekonečný proces sběru světelných vzorků ve scéně, který konverguje k ideálnímu řešení. Je už na uživateli, jestli se mu bude výsledek líbit už po pěti minutách nebo jestli nechá obrázek počítat přes noc.
Unbiased technologie fryrenderu je fyzikální simulace chování světlaUnbiased technologie Fryrenderu nabízí extrémně přesný model kamery. Pravá optika kamery znamená, že na počítači pracujete jako se skutečným fotografickým aparátem. Pracujete s pojmy, které jsou známé každému, kdo alespoň trochu fotí - například hloubka ostrosti, rychlost závěrky nebo clona. Díky tomu se můžete zaměřit přímo na fotografování; pokud chcete renderovat co nejkvalitnější snímky, stačí, když budete vědět, jak funguje zrcadlovka a můžete zapomenou na složité nastavování desítek nicneříkajících čísel a parametrů v jiných programech. Pokročilé čočkové efekty ještě více zvýší realitu vaší scény, protože dokáží simulovat čočkové aberační jevy, jako je záře, vinětace a difrakce a to vše s odezvou v reálném čase. Na stránce společnosti RandomControl, výrobce fryrenderu, si můžete stáhnout obsáhlý a mnoha obrázky doprovázený český manuál.

„Živá" záměna materiálů

Pokud tvoříte vizualizace, určitě to znáte - přes noc vypočítáte nádherný finální obrázek ve vysoké kvalitě, ráno ho pošlete zákazníkovi... a dostane se vám odpovědi, že je to moc krásné, ale ta podlaha mohla mít jinou texturu dřeva a mohla by být navíc trochu lesklejší a světlejší. Výborně - takže jsou před vámi další hodiny ladění materiálů a testovacích výpočtů. Jak by bylo krásné měnit materiály přímo ve vypočítaném obrázku v plné kvalitě! Ano, nebudu vás napínat, hovoříme o nových trendech a záměna materiálů v reálném čase v plně vyrenderovaném obrázku je jedním z nich. Program, který to umí, se jmenuje SWAP a je to vlastně zásuvný modul do výše zmíněného renderovacího programu fryrender.

Vše, co musíte pro záměnu materiálů udělat, je označit ve výchozí modelovací aplikaci objekty, které mají mít zaměnitelné materiály (např. podlahy, zdi atd). Po provedení výpočtu můžete u těchto objektů v reálném čase upravovat materiály, přiřazovat jim nové materiály z knihovny, zaměňovat jejich textury a podobně. Dokonce můžete v reálném čase textury otáčet, posunovat nebo měnit jejich velikost, což je například u podlah neocenitelné. Posuvníkem můžete opět v reálném čase ladit rozostření odrazů (od zrcadlového povrhu po vzhled leštěného kovu). Nastavit správnou velikost a lesku parket je pak okamžikem pár sekund.

Pokud změníte materiál nějakého objektu (například podlahy), změní se i světelné podmínky ve scéně - hnědá podlaha obarvuje strop a další objekty, změněný materiál se samozřejmě změní i tam, kde je vidět nepřímo, například v odrazech v zrcadlech nebo lesklých kovech. Rozdíl oproti novému několikahodinovému výpočtu se změněným materiálem je okem téměř nepostřehnutelný.

Představte si, že pracujete na vizualizace nějakého interiéru a architekt ještě nemá zcela ujasněný materiál zdi, chce proto s vámi vyzkoušet různé varianty. V běžné praxi byste si museli vyrenderovat všechny možné varianty zdí předem, případně by architekt čekat na renderování během konzultace. Výpočetní časy pak rostou úměrně počtu variant a to je nejen otravné, ale časově a nákladově neefektivní, často dokonce zcela nemožné (například katalog podlah může mít obsahovat desítky variant).

změna materiálu podlahy ve fryrenderu SWAP

S fryrenderem SWAP vyrenderujete datový balík pouze jednou a následně můžete vytvářet nekonečné variace materiálu daného objektu ve scéně. Výsledky jsou navíc zobrazovány v reálném čase v plně vyrenderované scéně během toho, jak materiály upravujete. V režimu automatické synchronizace se změny parametrů materiálu ihned promítají do scény během jejich ladění. Nezáleží na tom, jestli má být zeď jednobarevná, cihlová nebo kovová, všechny tyto materiály vidíte ihned v plné scéně, aniž byste museli na cokoliv čekat. Na stránkách výrobce najdete velice ilustrativní videa, která představují záměnu materiálů v reálném čase.

Randomcontrol SWAP je založen na naší chytré kombinaci renderovacích vrstev, které umožňují počítat vizualizaci té samé scény s různými materiály. Jedná se o kombinační proces, který je podobný jako kombinování vrstev v Photoshopu, nad kterým byste ovšem strávili hodiny. SWAP automatizuje proces generování těchto vrstev a automatizuje také proces kompozice a rasterizace geometrie, jejíž materiál je měněn. Proces změny materiálu se odehrává v reálném čase, šetří vám minimálně hodiny renderování a umožňuje vám bez jakéhokoliv dalšího úsilí zkoušet a upravovat velké množství variant materiálu.

Fryrender SWAP

Fyzikálně přesný render - v reálném čase

Vývoj zastavit nelze a dvojnásob to platí o počítačovém "železe". V roce 2010 se na scéně objevil revolučně nový program Arion, který těží z vysokého výkonu dnešních grafických karet. Stejně jako jeho "sourozenec" fryrender (který vyvíjí stejná firma Randomcontrol) dokáže počítat scénu fyzikálně korektně, ovšem výpočty přenáší částečně na grafickou kartu. Výsledkem je obrovská rychlost renderu, použitelné designové obrázky získáte v řádu desítek sekund až několika minut, v případě výpočtu složitých interiérů jsou to desítky minut.

Arion 02