Jak dlouho s Rhinem pracujete, jak jste se k němu dostal, co se Vám na něm líbí?
S Rhinem pracuji od jeho úplného začátku - naše kariéry se prakticky překrývají a první placená data jsem zhruba v polovině svého vysokoškolského studia vygeneroval v Rhinu 1.0. Sice jsem ten DXF soubor odeslal na řez vodním paprskem 2,54 x zmenšený, ale nakonec jsme se dohodli ;-) To byla první a poměrně levná úvodní lekce do cm/inch problematiky (od té doby zasílám novým dodavatelům do dat referenční čtverec 10x10cm s poznámkou NEŘEZAT). Před ním jsem si (tajně a velmi opatrně) oťukával 3D aplikací od Descartes a Silicon Graphics, což byly tenkrát VELMI nákladné a pro mne, co šmirgloval stříkací tmel na MDF modelu, nebo škrabkal industriální Clay, ABSOLUTNĚ nedostupné “hračky”. Na stáži v Saint-Étienne (FR) jsem si pohrával i s jejich meshovým Amapi pro tvorbu animovaných figurek. Povinně jsem potom na AFAD Bratislava musel složit zkoušku i s 3D Studiem MAX R3, ale až u Rhinocera jsem pochopil, jak mocný, všestranně užitečný a efektivní nástroj jsem “objevil”. Po edu-verzi jsem ještě snad rok používal cracknutou verzi. Poměrně rychle ve mně ale uzrál hluboký pocit, že +/- 1000,- EUR za tak fundamentální a univerzální nástroj je více-než-fér cena a každý update platím s lehkým srdcem.
Jaké máte podklady pro modelování? Náčrtek, výkres, 3D model, polygonový sken...?
Mám velmi pestrou klientelu a z toho vycházejí i velmi rozdílné workflows. Kromě již uvedených používám i fotogrammetricky generované polygonové sítě (RealityCapture), kdy průměrným mobilem nafotím sérii snímků, které si můj sub-dodavatel následně stáhne a po několika hodinách (ale už to byly i jen minuty) mi pošle zpět link na 3D data v měřítku. Přesnost pro většinu projektů naprosto dostačující (je výhodné k předmětu položit aspoň rolovací metr), netřeba pronajímat nákladnou techniku - mobil s dostatečně dobrým foťákem máte v kapse, jste tady a teď - řešíte klientův problém, neplánujete pronájem techniky a příští návštěvu - jednáte. Šikovnější a nadšený klient to zvládne i sám (či jeho ratolest) a jak si to užijou! Teď se čerstvě dozvídám, že RealityCapture spustili i mobilní aplikaci - už si jí posílám do mobilu.
Běžnými podklady jsou potom fotografie s co “nejdelším sklem” pro minimalizaci zkreslení perspektivou. A největší klasikou je skica na cokoli, vyfocena a poslána do WhatsApp. Ten i v Desktop verzi používáme hodně - klient je jednak informovaný o průběhu projektu (ví průběžně za co platí) a nestane se, že bychom mu ideově utekli. Zároveň je fakticky spolutvůrcem - to jej činí spoluzodpovědným, je členem týmu a zažívá (má-li o to zájem) i zábavu z tvorby.
Kdo je autorem projektů a z jaké myšlenky vychází?
Autorem a Product managerem jsem z největší části já, ale jak je z výše uvedeného jasné, kromě externích dodavatelů se vývoje účastní i klient nebo jeho lidé, občas i životní partneři, až širší rodina. Vývoj jednoduššího produktu v našich středoevropských podmínkách ještě stále může a smí být zábava. Když už za to klient platí, proč mu k tomu nepřidat trošku “Ano, šéfe” show?
Jaký používáte zajímavý 3D hardware? (3D myši, 3D tiskárny, 3D skenery...)
Tady vás nejspíš zklamu. Jelikož poměrně často cestuji přímo do provozoven a výrobních hal výrobců - můj hardware je poměrně primitivní. Základem je našlápnutý G7 DELL (17" už je celkem plocha a GPU umí příležitostně obsloužit i komplexní VR scénu), bezdrátová myš (aktuálně obyčejná connect IT na 1AA s překvapivě dlouhou výdrží). V domácím prostředí si připojím herní klávesnici s předprogramovaným podsvícením kláves a 40” 4k TV, kterou běžně používáme jako domácí kino - neřeším super-barvy ani rychlou reakci, takže mi to stačí a nenavyšuje náklady.
Jak Vám Rhino pomáhá s vývojem výrobků? Jaké funkce používáte nejčastěji?
Kromě ručního skicování na papír mi pomáhá na každém kroku. Hned po zadefinování úkolu se snažím vše nahazovat alespoň rámcově do 3D - mnohem hůř se tam sebeobelhává - to šetří čas, náklady a hlavně následnou (třebaže i dobře proplácenou) frustraci. Jakmile máme objemově a mechanicky jasno, ladíme hrubé povrchy (volume / clay level modeling) a následně odlesky (highlight modeling). Tady mi už pár let chybí skvělý AD Shape Modeling plugin, se kterým šlo A-class naladit poměrně komfortně uvnitř Rhina. Takže se vracím do starší verze RH, nebo si na měsíc pronájmu aktuální verzi Alias(u), který mi u komplexnějších povrchů připadne opravdu User Friendly.
Aktuálně se učím používat PanellingTools - chceme vyrábět low-poly hračky na dětská hřiště a nejspíš nám to ušetří spoustu “hloupé” klikačky.
Když je třeba poslat data do 3D tisku (rád používám paarts.cz HP Multi Jet Fusion) - exportujeme STL, pro výřezy na laseru (vodu už jsme nepoužili několik let) exportujeme DXF (a Rhino má pro jejich generování opravdu funkční nástroje - škoda, že jsou tak málo and/or neobratně používány), na grafické i vyřezávací plotry AI / vektorové PDF. Finální data většinou do STP, pro některé klienty do IGS. A jelikož se mi neoplatí platit Adobe Ilustrátor a přeškolit se na free alternativy jsem líný - i příležitostnou grafiku páchám v Rhinu. Linka je linka, Solid Hatch ve správné obarvené vrstvě funguje jako naprosto korektní výplň - export do PDF a už se na UV plotru vyrábějí samolepky. Podobně jsem o dovolené chystal podklady pro návod na užívání střešního boxu - ty následně zpracoval profesionál v InDesignu - tloušťky čar a správné odstíny v CMYK - to už by v Rhinu nebylo úplně efektivní.
Jaké je napojení Rhina na případné další programy a výrobní procesy?
Pokud jej umíte správně používat a ujasníte si s partnery předávací protokol (jednotky, vrstvy, měřítko, orientaci XZY) je, krásným cizokrajným slovem řečeno: absolutely seamless. Dokonce občas pomáhám překlopit data z jednoho “velkého” software do jiného, protože Rhino umí být jak mikro-chirurg, tak naprostá lopata. A přes STP ve 3D a AI / PDF příp. DXF/DWG pro 2D lze s rozumnou toleranci přeložit cokoli. Čerstvě nám po 2-letém vývoji padají první sériové kusy rychloupínacího systému pro upevňování střešních boxů - kompletně vyvíjené v Rhino 6 a 7. A to vstřikolisové formy nemají v kritických rozměrech rády odchylky ani 0.03 mm.
Jaké používáte pluginy do Rhina nebo další související programy?
BoltGen je 1. plugin, který automaticky instaluji do každé nové verze Rhina (pokaždé mám výčitku, že bych jim měl poslat nějakej peníz…), oťukávali jsme se s T-Splines, které jsou už integrovány do v7, občas si hraju s Polyhedra, uvítal bych (i za seriózní cenu) cokoli na sheet metal unfolding - zatím jsme nic funkčního nenašli, přestože Grasshopper tomu dávno otevřel všechny cesty. Simulaci mechanického namáhání, občas i sheet metal unfolding (s precizním STP vyrobeným v Rhinu funguje překvapivě dobře) si nárazově zaplatím Autodesk Fusion 360. V komunikaci (email, WhatsApp) hodně pracuji se screenshoty - tam jsme přešli na PicPick. Pro zmenšování většího množství obrázků jsem nedávno objevil dodatek k Win 10 s názvem Microsoft PowerToys
Jakým způsobem se výrobky vyrábí? Na základě jakých dat z Rhina?
2D záležitosti = řez laserem: karton, překližka, PMMA, AL, ocel i nerez.
Ocelové profily čím dál častěji na 3D rotačním laseru - poměr cena / přesnost + rychlost už je velmi výhodný prakticky od 1 ks výrobků - naposledy jsem si tak nechal vyřezat polotovary na schodiště do ateliéru v podkroví, které jsme si vlastně celkem zábavné skládali přímo na svářečově stole a za 4h bylo sbodovano, do večera svařeno. Původní kalkulace byla včetně ručního řezání na pásové pile i pod úhlem + vrtání OPRAVDU HODNĚ otvorů D12 na 1 týden.
3D tisky klasicky přes STL a 3D frézu (Rapid Prototyping, formy na vakuové tváření, odlévání, vstrikolisy) krmíme STP/STEP, případně IGS/IGES - dle preference odběratele a jeho operátorů.
Ve VR jsme před pár lety s pomocí externího dodavatele prezentovali sportovní retro-car přes Vred - jednoduše na to byl budget. Aktuálně na srovnatelnou akci nemám dostatečně movitého klienta. Ale jestli bude KeyShot v této oblasti stejně šikovný, jako v renderování a ceny VR setu půjdou kvalitou nahoru a cenou dolů - už teď se těšíme!
Jaké další softwarové vybavení používáte?
Kromě již zmíněného Autodesk Fusion 360 na občasné rendery musím skousnout roční licenci KeyShot. Ten mi ve srovnání s Vray, Maxwell, D5 Render i Blender (super knihovny, ale fakt-nevím-proč stále podivné a podivnější ovládání i shortcuty) připadne opravdu intuitivní. Nasvětlování pomocí HDRI Lighting Setup je přesně ta sofistikovaná a robustní “lopata”, kterou se rád softwarově, verbálně i fyzicky oháním. Pro sdílení větších souborů se nebojíme Google Disk, nebo DropBox - opět dle preferencí klienta.
Jakou radu byste dal ostatním při práci s Rhinem a případně s jeho pluginy?
Hrajte si, zkoumejte, běžte po tom zvědavém vláknu a zadovádějte si občas. Na YT je mraky návodů a Vy buď máte opravdu trpělivost, nebo zvažte změnu profese. Když Vás bude něco bavit, a ostrá verze Pluginu bude i něco stát, vzpomeňte si, kolik jste naposledy zaplatili za rodinnou večeři. A jaký z toho byl profit? Možná právě trénujete na match, který vás čeká už za příštím rohem ;-)