Lodní průmysl

Galerie uživatelů

Aleš Osarik

Celý model je vytvořen podle dostupných plánů a fotografiíí skutečné lodi. Finále bude sloužit jako podklad pro stavbu skutečného modelu, ale řešení a detaily stavby už asi budu realizovat v dílně, takže v Rhinu si vytvořím jen nárys, půdorys a bokorysy a k tomu podélné a příčé řezy trupu. Toto, včetně vyčištěného 3D modelu bude po dokončení volně ke stažení na internetu.

Něco k modelování. Není to žádná vysoká škola, jsem jen vyučený dřevomodelář, který se před třemi lety setkal s Rhinem a od té doby se snažím systémem pokusů a omylů modelovat. Modeluji-li trup skutečného "šífu" vycházím s teoretických řezů trupu, které si umístím jako podkladový obrázek a obkreslím. Většina blueprintů není přesná, a tak první křivky potáhnu se zapnutou historií a porovnám s půdorysem a bokorysem, což zpravidla nesedí. Následuje tahání za uši řídících bodů křivek plochy a snahy o dopasování podle všech pohledů. Jakmile je plocha trupu jakžtakž ke koukání, nařežu ji řezy v optimálních místech, první plochu včetně původních křivek skryju. Nové křivky zrekonstruuju tak aby měly všechny stejný počet řídících bodů(většinou kolem 15) a znova s historií potáhnu. Následuje graf křivosti a doladění. Pak už jen stříhám (kýl kormidla, uložení šroubů atd.) Jak jsem psal, nic převratného ale výsledek mi přijde dobrý.

Pokud si modeluju trup jen tak podle sebe, odpadá první fáze, křivky se snažím kreslit so nejhladší a s minimem řídících bodů. Zkoušel jsem i rhinomarine, ale tenhle program mne okrádá o pocit z tvorby trupu samotného. Samozdřejmě, pokud bych chtěl trup z těmi nejlepšími hydrodynamickými vlastnostmi, je rhinomarine ideální.

Ještě ke šroubům. Pokud nekreslím šroub, který má mít i profil listu, používám postup, který ze mne vypadl jaksi z nouze, kdy jsem pochy listů různě ohýbal a prováděl s nimi podobné brikule. nyní to řeším tak, že si nakreslím osu šroubu, kolem ní si nakreslím spitálu, která má jeden závit a délku stejnou, jako opíše jedna lopatka ve vodě při jedné otáčce. Pak potáhnu spirálu a osu a vyjde mi archimédův šroub hodný pana Ressla, který pak ostříhnu podle tvaru lopatky skutečného šroubu.

Aleš Osarik

galerie Rhino a lodě - Aleš Osarik 1 galerie Rhino a lodě - Aleš Osarik 2 galerie Rhino a lodě - Aleš Osarik 3

Rhino a lodě

Pokročilé 3D modelování

Pro Rhinoceros není problémem jakkoliv složitý tvar, bez ohledu na to, zda se jedná o technický či organický model. Rhino pracuje s křivkami, plochami, tělesy i se sítěmi.

Vše můžete zadávat zcela přesně numericky. Modely můžete volně deformovat a upravovat bez ohledu na to, jak jste k danému tvaru dospěli.

Model lodi vytvořený v programu Rhinoceros

2D kreslení a dokumentace

Rhinoceros načítá 2D výkresy z AutoCADu a dalších CADů včetně kót, kótovacích stylů, šraf, hladin a bloků.

Mezi 2D kreslicí nástroje Rhina patří klasické i specializované úchopové režimy, systém vodicích čar SmartTrack, kótování, vytvoření 2D pohledů z 3D modelu, řezy, typy čar, tloušťky čar, rozvržení výkresu a nový správce tisku.

Prototypy a výroba

Modely z Rhina jsou tak přesné, že je můžete použít přímo jako výrobní data. Pro Rhino existují různé zásuvné moduly pro obrábění, rozvinování ploch, nesting, řezání atd. V Rhinu můžete také opravovat nekvalitní modely od dodavatelů!

Přímo z Rhina můžete tisknout na 3D tiskárnách a vyrábět tak fyzické prototypy svých návrhů.

Rhino a rapid prorotyping lodí

Zásuvné moduly

Již tak velké možnosti Rhina v oblasti modelování doplňují další zásuvné moduly, mnohé z nich jsou dokonce zdarma.

Například modul T-Splines slouží k modelování dokonale hladkých organických ploch. Vše můžete tvářet intuitivně, plasticky a bez omezení. Orca3D je specializovaný modul pro pokročilý návrh a analýzu lodí.

RhinoScript, Grasshopper, C++...

RhinoScript je programovací nástroj, založený na VB Scriptu a je součástí programu Rhinoceros. Grasshopper je zase geniální nástroj pro vizuální "programování" - bez nutnosti napsání jediné čárky "programu"...

Softwarové vývojářské nástroje pro uživatele i nezávislé vývojáře zahrnují aktualizované C++ SDK, nové .NET SDK, renderovací SDK (RDK) a také aktualizovaný openNURBS Toolkit. Souborový formát Rhina je plně otevřený.

Lodě a RhinoScript, Grasshopper a C++

Špičková vizualizace

Nejkvalitnější renderovací programy současnosti existují jako zásuvné moduly pro Rhino - například V-Ray, Brazil, hyperShot nebo fryrender.

Ať už požadujete dokonalou fyzikální simulaci světla, stylizovanou skicu tužkou či vizualizaci včetně stínů a reflexí v reálném čase, najdeme pro vás vždy to správné řešení.

Vizualizace lodi