Nieuw Smak Gent
Tento projekt představuje práci Alberta Ferrera, studenta ETSAM (Madrid), který získal druhou cenu v soutěži VisualARQ BIM Design Student 2021.
Popis projektu
"Nieuw Smak Gent" je návrh nového muzea současného umění pro město Gent v Belgii. Nachází se na ulici Kantienberg, na strategickém pozemku u řeky a 5 minut jízdy na kole od centra města. Cílem budovy je předpokládat, že bude novým periferním "centrálním bodem" Gentu, kde se snoubí umění, veřejný prostor a volný čas. Návrh vychází z myšlenky vytvořit kryté náměstí na úrovni ulice, kde by mohly vznikat spontánní programy, jako je trh, koncert nebo neformální setkání. Pokud se tento prostor nachází přímo pod novým Muzeem současného umění, uživatelé veřejného prostoru, kteří se zde ocitnou, jej s větší pravděpodobností navštíví. První dvě úrovně budovy, tvořené soustavou příhradových vazníků obalených parametrickou fasádou z ocelových desek s regulací slunečního záření, hostí program muzea. Ve třetím patře působí zázračný prostor bez sloupů o rozloze 900 m2 jako nárazník mezi muzeem a kancelářemi a konfiguruje nové vyvýšené veřejné náměstí ideální pro obdivování vodní a věžové krajiny Gentu. Nad ním visí ze střešní konstrukce dvojice úrovní administrativních kanceláří a vytváří polyvalentní prostor ideální pro práci. A konečně pod střechou najdeme privilegovanou restauraci/kavárnu, jejíž silnou stránkou je výsadní výhled na Zuid a tři věže."
Jak VisualARQ přispěl k tomuto projektu?
"Bez využití VisualARQ by vývoj tohoto projektu nebyl možný. Pro člověka, jako jsem já, běžný uživatel programu rhino, měly nástroje VisualARQ pro BIM a dokumentaci představovat objev, který změní život, a možnost mít je uvnitř programu rhino jako doplněk rozhraní programu rhino, modelovacích nástrojů a speciálně grasshopperu vytváří dokonalý program pro navrhování architektury. Návrh je starý návrh jednoho z mých předmětů, který jsem díky VisualARQ mohl konstrukčně posunout na další úroveň, aniž bych přišel o výhody 3D modelování."
Autor: Mgr: Alberto Ferrero - student ETSAM, UPM (Universidad Politécnica de Madrid).