João de Brito je multidisciplinární designér, který začínal jako průmyslový designér a nyní se věnuje kariéře koncepčního umělce. Rozsah jeho znalostí a talentu je patrný při práci s programem KeyShot, který si vybral pro jeho flexibilitu a konzistentní pracovní postup. Zde nám poví více o své minulosti a o tom, proč je KeyShot pro jeho proces tak důležitý.
Co ve vás vzbudilo zájem o průmyslový design?
Na vysoké škole byla očekávání vyšší než kdykoli předtím. Spolu s tím jsem netušil, co si počít s posledními třemi roky výuky. Vybral jsem si první věc, která mi byla nejblíže, program s 3D modelováním, a neuvěřitelné bylo, že to byl průmyslový design. Upřímně řečeno, ani jsem nevěděl, do čeho jdu, ale jakmile jsem ho vzal do ruky, moje kreativita explodovala do všech stran a já se cítil jako nikdy předtím.
Byl jsem pohlcen procesem identifikace a řešení kreativních problémů. Došlo na skicování, modelování a vykreslování. A v těch letech, které vedly k maturitě, jsem stále více propadal tomuto vesmíru, o jehož existenci jsem na střední škole neměl ani tušení (zřejmě to těm, kteří nás vzdělávali, nestálo za zmínku).
Co vás vedlo k tomu, že jste se stal konceptuálním umělcem?
Přestože se mi dařilo a myslel jsem si, že jsem našel své poslání, většina mých projektů se zaměřovala na futuristickou a sci-fi tematiku a já se cítil neuspokojený a mimo kurz. Vystudoval jsem a vystřídal několik zaměstnání, pracoval jako dobrovolník, začal pracovat na volné noze a zapsal se na dvojí magisterské studium na Royal College of Art a Imperial College London, abych mohl pokračovat v kariéře designéra. Očekávání všech kolem mě se naplnila v den, kdy jsem si řekla: "Tak tohle je ono. Všichni jsou spokojení a já jsem se asi dostal dovnitř.". Rychle se posunul čas do konce prvního semestru a já všechny kromě sebe překvapil tím, že jsem se na studium vykašlal, a to s poměrně dlouhým vysvětlováním, co je to "Concept Artist" a proč je to skutečná práce, která platí účty. Odtud vedla kamenitá cesta, ale jsem docela rád, že se tak trochu uzavřel kruh a já se místo toho mohu věnovat této cestě.
Jaký byl zlom ve vaší kariéře?
Během bakalářského studia jsem získal pochvalu za několik projektů a dostal jsem se do místních zpráv za návrh soutěže společnosti Electrolux. Vytvořil jsem a prodal úspěšný produkt pro virtuální realitu (VRGM). Moje vášeň pro práci koncepčního umělce je však obrovská a snažím se odložit práci na volné noze a najít si v tomto oboru práci na plný úvazek.
V čem je váš přístup k projektu jedinečný?
Vzhledem ke svému vzdělání mám jedinečnou pozici v přístupu k projektům. Mohu uplatňovat principy specifické pro průmyslový design, jako jsou cvičení designového myšlení, přístupy zaměřené na uživatele, a nacházet řešení orientovaná přímo na design, zejména pokud jde o navrhování rekvizit, objektů, strojů a konstrukcí. To pak dokážu zkombinovat s technikami vizuálního vývoje, které používají konceptuální umělci, a získat tak to nejlepší z obou světů s velkým arzenálem nástrojů, s nimiž mohu pracovat. Už to dělali jiní designéři, kteří přešli na pozici konceptuálních umělců, ale rozhodně je to svým způsobem jedinečný přístup.
Jaký je váš hlavní software pro 3D modelování?
Blender byl můj první 3D modelovací software. Používal jsem ho od doby, kdy to byl nesrozumitelný zmatek a výukových programů bylo málo. Od té doby jsem používal mimo jiné Rhinoceros, Fusion360 a 3D Coat. V současné době využívám kombinaci Blenderu a ZBrushe s trochou Fusion 360. Je těžké vybrat si oblíbence, ale konkrétně pro Concept Art - ZBrush je vynikající nástroj na hraní, sochání a rychlé generování solidních nápadů, což z něj dělá bezkonkurenční tvůrčí nástroj.
KeyShot je pro mě zásadní jak pro kontrolu toho, jak projekt vypadá ve fázi vizuálního vývoje, tak samozřejmě pro renderování všeho po fázi 3D modelování."
Fusion 360 je vynikající a v tuto chvíli nepostradatelný pro cokoli, co je mechanické nebo co lze zařadit do kategorie návrhu tvrdých povrchů, a to nejen díky svému pracovnímu postupu v CAD, na který jsem zvyklý, ale také díky schopnosti vykreslovat NURBS v KeyShotu. V neposlední řadě je Blender skvěle provázaný. Umí vše, co poslední dva jmenované, a je vynikající pro rychlé iterování tvarů a detailů. Navíc je to skvělá platforma, která umožňuje rychleji dokončit některé části projektu a spojit všechny součásti modelu dohromady. Blender za posledních několik let nesmírně vyspěl a nebýt jeho nulové vstupní bariéry, nikdy bych si jako dítě nemohl dovolit 3D modelovací software a být tam, kde jsem dnes.
Kde v procesu používáte KeyShot?
KeyShot je pro mě zásadní jak pro kontrolu toho, jak projekt vypadá ve fázi vizuálního vývoje, tak samozřejmě pro renderování všeho po fázi 3D modelování. Používání KeyShotu na začátku projektu má obrovský vliv na určení nálady, osvětlení a výběru barev. Dokonce se mi jednou nebo dvakrát stalo, že jsem téma projektu zcela převrátil na něco úplně jiného, což v těchto případech přineslo výsledky, kterých bych jinak nikdy nedosáhl.
Proč je KeyShot důležitým nástrojem?
I když existuje spousta nástrojů pro konceptuální umělce, z hlediska pracovního postupu musím ručit za KeyShot. Konceptuální umělec čelí neustálému tlaku termínů, a proto hledá nástroje, které zvládnou co nejvíce za co nejméně času, přičemž často často přepíná mezi jednotlivými softwary. KeyShot je moje nejlepší volba a dává mi přesně to, co od něj požaduji, aniž by mě zpomaloval - to je vše, co od něj jako od nástroje potřebuji jako konceptuální umělec.
"KeyShot je moje nejlepší volba a dává mi přesně to, co od něj požaduji, aniž by mě zpomaloval - to je vše, co od něj jako od nástroje potřebuji."
Existuje pět způsobů, jakými KeyShot poskytuje konzistentní pracovní postupy:
- Je snadné si jej osvojit, má vysoký strop dovedností a více možností a méně problémů než ostatní renderovací software.
- Umožňuje rychlé iterace různých materiálů a světelných podmínek pomocí knihovny a grafu materiálů.
- Poskytuje všechny potřebné možnosti při jeho integraci do pracovního postupu návrhu.
- Bez potíží pojme více materiálů, kamer a světelných podmínek v jedné scéně.
- Zařadí všechny varianty do fronty a poskytuje průchody vykreslováním potřebné ke složení a úpravám.
Co byste poradil někomu, kdo by chtěl dělat to, co děláte vy?
Pokud jste si jisti, že máte povolání, neztrácejte čas a pracujte na tom, abyste v tomto povolání uspěli, navzdory tomu, co vám říkají okolnosti, i když nevíte, kde přesně přistanete, když tento skok uděláte. Často zklamávejte a dělejte produktivní chyby. Abyste dosáhli tohoto cíle, dbejte na časté sebehodnocení, vězte, kde chcete být, nechoďte na cestě k mistrovství zkratkami a využijte všech dostupných zdrojů. Máme k dispozici neuvěřitelné množství sdílených znalostí, které ještě před deseti lety nebyly k dispozici. Máte svět na dosah ruky - využijte ho naplno!
"Pokud cítíte silné nutkání, neztrácejte čas
a pracujte na svém úspěchu - navzdory
tomu, co říkají okolnosti..."