Pavilon Pauhu
Koordinátor projektu: Henri Käpynen
Architektonický návrh: Toni Österlund, Lisa Voigtländer
Místo: Tampere Architecture Week Tampere, Finsko
Rok dokončení: 2015
Pavilon Pauhu byl kompletně navržen v programech Rhino a Grasshopper a pro rychlé vytvoření stavebních výkresů byl použit VisualARQ.
Z tiskové zprávy: "Pauhu pavilon byl realizován jako dobrovolný projekt v rámci Tampere Architecture Week ve Finsku, který sdružuje studenty architektury a designu a profesionály a řadu různých sponzorů. Tampere Architecture Week je každoroční událost architektury a urbanismu, jejímž cílem je zvýšit zájem a diskusi o zastavěném prostředí.
Téma roku 2015 - interakce - mělo za cíl zvýšit možnosti interakce mezi samotnými občany a mezi architekty a občany. Pavilon Pauhu, který funguje jako otevřené jeviště pro svobodné vyjádření a představení, si klade za cíl zdůraznit interakci jako jedno z nejdůležitějších témat v našich stále více privatizovaných a odloučených městech. Název "Pauhu" odkazuje na vzdálený hukot, který vytvářejí peřeje v Tampere, město v okolí pavilonu i umělci a prezentující, které pavilon hostí. Propojení veřejných, soukromých a komunitních zájmů bylo pro realizaci Pauhu zásadní a naprosto klíčové. Vedle zamýšleného využití pavilonu jako aktivní otevřené scény pro veřejné debaty a představení má Pauhu za cíl podporovat perspektivní myšlení v architektuře se zaměřením na inovativní využití dřeva.
Proces výstavby spojuje tradiční a osvědčené stavební metody s nejmodernějšími digitálními postupy navrhování a výroby. Pavilon byl navržen pomocí metod algoritmizovaného navrhování jako podrobný a přesný parametrický 3D model, z něhož byly odvozeny veškeré konstrukční informace a výrobní data. Vnitřní hladká forma pavilonu je inspirována proudícími vlnami peřejí a také složitými překližkovými sochami legendárního finského sochaře Tapia Wirkkaly. Hladký interiér je zdánlivě vytesán z masivního bloku surového dřeva, což podtrhují kontrastní barevné tóny. Interiér je vytvářen jako vládnoucí plocha střídáním překližkových pásů po celé šířce pavilonu, a přestože se zdá, že je dvojnásobně zakřivený, všechny pásy jsou rovné, neohýbané a mají obdélníkový tvar.
Překližkové pásy jsou spojeny se zářezy na soustavě CNC frézovaných nosných oblouků. Výšky jednotlivých lišt se liší podle jejich přesahu, což umožňuje optimalizovat využití materiálu Výsledný expresivní tvar tvoří poutavý rám a pozadí pro prezentujícího a zároveň je jednoduchým konstrukčním provedením s použitím minimálního množství CNC frézování. Vnější strana pavilonu je obložena trojrozměrnou strukturou dřeva. Strukturovaný obklad je novinkou společnosti Jukola Industries, nazvanou Grafwood. Textura vybízí kolemjdoucí, aby se neobvyklého materiálu dotkli a sáhli si na něj. Vzhled světla a stínů na tmavé fasádě žije rytmem dne a povětrnostními podmínkami. Stavba pavilonu zabrala skupině studentů architektury osm dní a byla postavena mimo staveniště a na místo přivezena na nákladním autě. Pavilon je dočasnou stavbou, která má na svém místě zůstat až do konce roku 2016 jako součást projektu města na oživení jedné z centrálních ulic Tampere."