Rhinoceros a sklářství

21. 12. 2021
Jan Slanina
Rhinoceros a sklářství

Rhino proměňuje vaši vizi skla v oslnivou realitu. Je jako vaše digitální pec, ve které můžete tvarovat sklo podle své fantazie. Rhino umožňuje vytvářet návrhy, které jsou tak detailní a přesvědčivé, že se jejich vizualizace kvalitou vyrovnají realizaci.

Rhinoceros ve sklářství: krystalické umění v digitálním světě

Rhinoceros 3D, zkráceně Rhino, se stává klíčovým nástrojem v oblasti sklářství pro designéry a umělce pracující se sklem. Jeho schopnost přesného a detailního modelování otevírá nové možnosti pro vytváření složitých a esteticky působivých skleněných výrobků. Rhino podporuje inovace a kreativitu ve sklářství - od broušeného skla po foukané. Od přesných, ostrých brusů po organicky rozevláté tvary plné fantazie a dynamiky. Od solitérů po komplexní parametrické instalace.
 

Poppies London, autor Lasvit

Poppies London, autor Lasvit

 

Pokročilé 3D modelování a vizuální prezentace

 

  • Detailní modely: Rhino umožňuje sklářským designérům vytvářet přesné a komplexní modely skleněných výrobků, což je zásadní pro správnou funkci a estetiku.
  • Realistické vizuální efekty: Rhino nabízí rozsáhlé možnosti pro vizualizaci, umožňující realistické zobrazení světelných efektů a průhlednosti skla.
     

Ballroom, autor Bejvl Design Studio

Ballroom, autor Bejvl Design Studio

 

Inovace a kreativita v designu

 

  • Experimentování s tvary a texturami: Rhino nabízí nástroje pro experimenty s různými tvary a povrchy, což je nezbytné pro inovativní design skleněných výrobků.
  • Parametrické modelování s Grasshopperem: Grasshopper rozšiřuje schopnosti Rhino o parametrický design, umožňující vytvářet jedinečné skleněné objekty.
     

Bubbles in Space, autor Jitka Skuhrava Glass

Bubbles in Space, autor Jitka Skuhrava Glass

 

Efektivní prototypování a výroba

 

  • Podpora pro 3D tisk a CNC obrábění: Rhino je ideální pro přípravu modelů pro 3D tisk a CNC obrábění, což je klíčové pro moderní sklářství a výrobu prototypů.
  • Snadná integrace s výrobními procesy: Rhino umožňuje snadnou integraci digitálních designů do tradičních i moderních sklářských výrobních procesů.
     

The Holborn Hong Kong, autor Lasvit

The Holborn Hong Kong, autor Lasvit
 

Rhinoceros je nepostradatelným pomocníkem pro designéry ve sklářství, který nabízí nejen pokročilé možnosti pro modelování a vizualizaci, ale také podporuje integraci s výrobními technologiemi. Jeho schopnosti umožňují umělcům a designérům přetavovat kreativní myšlenky do sofistikovaných a vyrobitelných produktů.

 

 

 



 

 

Sklenička ke 25 letům Rhina od Briana Gillespie



Sklenička k 25. narozeninám Rhina

V roce 2023 oslavil Rhinoceros neuvěřitelných 25 let své komerční existence a nás velice těší, že jsme s ním byli od jeho prvních oficiálních krůčků v roce 1998.

Brian fouká sklo v Preciose :)A věděli jste například o tom, že Brian Gillespie, produktový manažer Rhina a jedna z hlavních osobností stojících za Rhinem od jeho začátku, je obrovský nadšenec do skla? Že skleněné předměty sám navrhuje a s pomocí přátel ve sklárně v Seattlu i vlastnoručně vyrábí?

Proto není divu, že pětadvacátiny Rhina oslavil skleničkou, kterou si v Rhinu sám navrhnul. Mimochodem Brianovu radost jsme mohli osobně sdílet, když jsme jej doprovázeli na jeho cestě po sklárnách na severu Čech v tzv. Křišťálovém údolí. Jeho spontánní nadšení, s jakým si vyfouknul vlastní skleničku, bylo nakažlivé. Jeho láska ke sklu a obdiv k českým sklářským mistrům byly patrné na každém kroku.


Přejeme oslavenci hodně zdraví a sil do další pětadvacítky!


Fotografie pochází z Instagramu Brianna Gilespie a Briana Jamese. Na prvním z nich najdete i videa z našeho a Brianova sklářského putování po severních Čechách, tak hledejte :-)

Sklenička ke 25 letům Rhina - detail

Sklenička ke 25 letům Rhina - nadhled




 

Sklenička ke 25 letům Rhina - pohled shora





 

 


Vizualizace skla


Sklo je materiál, který je velice atraktivní, ale je také značně náročný na správné nastavení. Nejen nastavení samotného materiálu, ale také osvětlení a okolí. Podobně jako u kovů a lesklých plastů je značná část vzhledu povrchu definována okolím které s v něm odráží a fyzikálními vlastnostmi tohoto odrazu. Méně je přitom více - příliš barevné, strakaté a kontrastní okolí
může být na škodu celkovému dojmu. Používá se proto spíše jednoduché studiové osvětlení a celkové nastavení scény.

Autorem následujících renderů je Gijs de Zwart, nyní interní zaměstnanec McNeela. Skleničky byly vytvořeny v Rhinu a vyrenderovány ve vizualizačním modulu V-Ray.
 

Vizualizace skleniček od Gijse de Zwarta, vyrenderováno ve V-Rayi

 

 3D model skleniček

 Výsledná vizualizace

Jeden z nejdůležitějších aspektů při tvorbě materiálu skla je jeho index lomu (IOR, index of refraction), který udává, jak se světlo láme na rozhraní sklo/vzduch/voda atd. Určitě všichni znáte vizuální efekt "zlomené" tužky, která je částečně ponořená ve sklenici s vodou. S indexem lomu pracuje většina renderovacích programů.

Výzvou je nastavení skla s vyzařujícím objektem uvnitř - typicky lampy nebo žárovky. Takto se s tímto nelehkým úkolem popral Thomas Anagnostou v tomto diskusním vlákně. Obrázek byl vyrenderován v holém Rhinu v základním modulu Cycles.

Thomas Anagnostou - render žárovky

 

Další ukázka Thomasovy práce, tentokrát v renderovacím modulu Bella. Další informace k tématu najdete také v tomto diskusním vlákně.
 

Thomas Anagnostou , render lampy

 

Mezi pokročilé efekty, které dodávají počítačovým renderům vysokou míru reality, patří disperze světla. To je jev, kdy se světlo při průchodu prostředím (sklo, křišťál, diamant) rozkládá na jednotlivé barevné složky. Tyto efekty opět můžete vidět na obrázcích, které vytvořil Thomas Anagnostou v renderovacím modulu Bella:
 

Thomas Anagnostou , šperkařský detail


Thomas Anagnostou, detail lustru
 

Thomas Anagnostou, prsteny

 

A pokud hovoříme o vizualizaci, byl by hřích nezmínit neskutečné práce Paula Sherstobitoffa, který renderuje v Maverick Studiu. Tento renderovací modul je určen zejména pokročilým uživatelům, kteří dobře ví, jak funguje zrcadlovka a její objektiv a jak se správně nastavují materiály a osvětlení. Výsledkem pak mohou být takovéto rendery:


Paula Sherstobitoff, broušené sklo

Paula Sherstobitoff, písmeno S, verze 1
Paula Sherstobitoff, písmeno S, verze 2
Paula Sherstobitoff, písmeno S, verze 3
Paula Sherstobitoff, písmeno S, verze 4

Paula Sherstobitoff, číslice 3

 

 

Umělá inteligence a sklo

Mysleli jste si, že něco tak náročného na nasvícení a materiály, jako je sklo, nemůže umělá inteligence zvládnout? Tak se podívejte, co vytvořil DALL-E3 zhruba do půl minuty jako odpověď na prompt "Vytvoř fotorealistický obrázek kolekce broušených nápojových skleniček. Scéna bude jednoduchá, s reflexní podložkou na zemi, osvětlení bude studiové, dramatické. Budou převládat tóny ve stupních šedé, pouze na broušených hranách skleniček bude patrný efekt rozkladu světla.  Formát obrázku bude širokoúhlý". Co na to říkáte?
 

Broušené sklo a umělá inteligence - DALL-E3 01
 

Broušené sklo a umělá inteligence - DALL-E3 02

 


Nebo zkusíme nějaké klasické sklo?

Broušené sklo a umělá inteligence - DALL-E3 03

 

A co třeba broušené vázy?

Broušené sklo a umělá inteligence - DALL-E3 04
 

Broušené sklo a umělá inteligence - DALL-E3 05

 

Vše co zde vidíte jsou přímé výsledky renderu z DALL-E3 bez jakýchkoliv úprav nebo postprodukce. Tyto skleničky ani vázy nikdy neexistovaly a to ani jako 3D modely.

 

No dobře, když jinak nedáte... to víte že bude nosorožec :)
 

Broušené sklo a umělá inteligence - křišťálový nosorožec v DALL-E3

 

 

 

 

 

 
 

Parametrické modelování

Myšlenka parametrického modelování (můžete se s ním také setkat pod názvem generativní modelování nebo vizuální programování) spočívá v tom, že model netvoříte otrocky ručně "objekt po objektu", ale více či méně jej vygenerujete automaticky na základě existující geometrie nebo různých pravidel a parametrů. Složitě se to vysvětluje, podívejte se na následující video našeho spolupracovníka Jaroslava Barona, ve kterém uvidíte konkrétní příklad parametrického návrhu.
 

 

 

 

Použité vybavení